44" Pizza Prep Table - PPT44
In stock
SKU
PPT44
$1,699.00
The 44" Pizza Prep Table is our compact, space-saving model, featuring an easy-to-clean all-stainless interior and exterior. It’s also equipped with casters for effortless mobility, making it perfect for any kitchen setup. Equipped with a side-mount refrigeration system, it is digitally controlled to maintain and display the ideal food temperatures. This model includes a spacious cutting board for pizza prep, along with one door and one shelf for refrigeration storage, perfect for holding pizza toppings and other ingredients.
- Meets or exceeds all NSF, ETL, UL
- Side mount refrigeration system
- Extra deep pizza prep refrigerated storage to accommodate dough boxes, sheet pans etc.
- Digitally controlled refrigeration with display for accurate and constant temperature
- NSF epoxy coated adjustable shelves
- All stainless steel interior and exterior
- Balanced, forced air refrigeration system
- Self-closing doors
- Magnetic door gaskets
- Heavy duty insulated prep rail covers that lock open at 90 degrees
- Mounted on four casters, two front locking
- Five year compressor warranty, three year parts warranty, one year labor warranty
| Type | Pizza Prep |
|---|---|
| Size | 44" |
| Exterior Dimensions | 44" (W) x 37.125" (D) x 42.812" (H) |
| Cutting Board Dimensions | 44 1/2" (W) x 19 7/16" (D) x 3/4" (H) |
| Capacity | 7.6 Cubic Ft. |
| Door Type | Solid Door |
| # of Doors | 1 |
| # of Shelfs | 1 |
| Storage Type | Extra Deep |
| Temperature Range | 33°F - 40°F |
| Refrigerant | R290 |
| Compressor HP | 1/3 |
| Temperature Control Type | Thermostat |
| Cooling Type | Ventilated |
| Insulation Type | Polyurethane |
| Amps | 1.88 |
| Watts | 280 |
| Net Weight | 287 lbs |
| Country of Origin | China |



