Single Door Stainless Steel Reach In Freezer - PF1
In stock
SKU
PF1
$1,799.00
• Self-closing doors with convenient stay-open feature
• Easy-to-clean 430 series stainless steel exterior
• Corrosion-resistant 304 series stainless steel interior
• Temperature range of -8° to -1°F
• 9 shelves included; versatile shelf slide design also accepts full size food pans
• Environmentally-safe R290 refrigerant
• Digital temperature controller with automatic defrost function
• 115V; 1 1/4HP
• ETL Safety & Sanitation Listed
- Single self-closing, stay-open, stainless steel door
- Stainless steel exterior and interior with LED lighting
- (3) epoxy-coated shelves included
- Foamed-in-place polyurethane insulation
- Bottom mounted compressor
- Freezer requires a 115V electrical connection for operation
- Stainless steel floor
- R290 refrigerant; 115V, 2/3 hp; 2.62 Amps
| Type | Reach In Freezer |
|---|---|
| Exterior Dimensions | 29" (W) x 32 1/4" (D) x 82 1/2" (H) |
| Interior Dimensions | 24 3/8" (W) x 27 1/8" (D) x 60 1/4" (H) |
| Capacity | 22 Cubic Ft. |
| Door Type | Solid Door |
| # of Doors | 1 |
| # of Shelfs | 3 |
| Temperature Range | -8°F - -1°F |
| Refrigerant | R290 |
| Compressor HP | 2/3 |
| Temperature Control Type | Dixell |
| Cooling Type | Ventilated |
| Insulation Type | Polyurethane |
| Amps | 2.62 |
| Shipping Weight | 295 lbs |
| Country of Origin | China |