Glass Door Merchandiser Refrigerator - PGR1-SWS
In stock
SKU
PGR1-SWS
$1,650.00
- Single self-closing, anti-fog glass door
- Stainless steel construction
- (4) epoxy-coated steel shelves included
- Foamed-in-place polyurethane insulation
- Temperatures range 33-40 degrees Fahrenheit
- Removable door gasket for easy cleaning
- Automatic defrosting
- Stainless steel construction
- Eco-friendly R290 hydrocarbon refrigerant
| Type | Glass Door Refrigerator |
|---|---|
| Exterior Dimensions | 28 3/8" (W) x 31 7/8" (D) x 83 7/8" (H) |
| Interior Dimensions | 25 1/4" (W) x 28 3/8" (D) x 62 1/2" (H) |
| Capacity | 23 Cubic Ft. |
| Door Type | Glass Door |
| # of Doors | 1 |
| # of Shelfs | 4 |
| Temperature Range | 33°F - 40°F |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Control Type | Dixell |
| Cooling Type | Ventilated |
| Insulation Type | Polyurethane |
| Amps | 1.33 |
| Net Weight | 291 lbs |
| Country of Origin | China |