Glass Door Merchandiser Freezer - PGF1-SWS
In stock
SKU
PGF1-SWS
$2,199.00
- Single self-closing, anti-fog glass door
- Interior LED lighting
- (4) epoxy-coated steel shelves included
- Foamed-in-place polyurethane insulation
- Bottom mount condensing unit
- Removable door gasket for easy cleaning
- Automatic defrosting
- Stainless steel floor
- Copper evaporator
- Available in black or white powder-coated steel exterior
- Eco-friendly R290 hydrocarbon refrigerant
| Type | Glass Door Freezer |
|---|---|
| Exterior Dimensions | 31 1/8" (W) x 33 1/4" (D) x 86 13/16" (H) |
| Interior Dimensions | 25 3/16" (W) x 28 3/8" (D) x 62" (H) |
| Capacity | 22.32 Cubic Ft. |
| Door Type | Glass Door |
| # of Doors | 1 |
| # of Shelfs | 4 |
| Temperature Range | -7°F - 0°F |
| Refrigerant | R290 |
| Temperature Control Type | Dixell |
| Cooling Type | Ventilated |
| Insulation Type | Polyurethane |
| Amps | 4.9 |
| Net Weight | 365 lbs |
| Country of Origin | China |