Blodgett ZEPHAIRE-100-G-ES Single Natural Gas Convection Oven
In stock
SKU
ZEPHAIRE-100-G-ES
$8,060.00
Price Match Guarantee!
The Blodgett ZEPHAIRE-100-G-ES Single Deck Full Size Natural Gas Convection Oven is perfect for low-volume kitchens, featuring five chrome-plated racks that can accommodate five 18-inch by 26-inch baking pans arranged left to right.
- 5 racks that can hold (5) 18" x 26" full size baking pans in left to right position
- Direct fired gas system
- 16 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner for easy clean up
- Temperature range from 200 to 500 degrees Fahrenheit and solid state infinite controls
- Natural gas
- 115V
- 45,000 BTU; removable inshot burners; 3/4 hp blower motor with thermal overload protection
| Type | Convection Oven |
|---|---|
| Heat Type | Natural Gas |
| Exterior Dimensions | 38 1/4" (W) x 36 7/8" (D) x 34" (H) |
| Interior Dimensions | 29" (W) x 24 1/4" (D) x 20" (H) |
| Door Type | Glass Door |
| # of Doors | 2 |
| Net Weight | 590 lbs |
| Shipping Weight | 590 lbs |