Blodgett ZEPHAIRE-100-G Double Full Size Natural Gas Convection Oven
In stock
SKU
ZEPHAIRE-100-G
$15,140.00
Price Match Guarantee!
Blodgett ZEPHAIRE-100-G Double Deck Natural Gas Convection Oven looks impressive and also delivers superior functionality for any high volume kitchen.
- Durable full angle iron frame with 6" adjustable stainless steel legs
- 5 racks that can hold (5) 18" x 26" full size baking pans per deck in left to right position
- Double deck design gives you twice the production capacity
- Full angle-iron frame
- 14 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner for easy clean up
- Temperature range from 200 to 500 degrees Fahrenheit and solid state manual controls
- Natural gas
| Type | Convection Oven |
|---|---|
| Heat Type | Natural Gas |
| Exterior Dimensions | 38 1/4" (W) x 36 7/8" (D) x 76" (H) |
| Interior Dimensions | 29" (W) x 24 1/4" (D) x 20" (H) |
| Door Type | Glass Door |
| # of Doors | 4 |
| Net Weight | 590 lbs |
| Shipping Weight | 1070 lbs |