Blodgett ZEPHAIRE-100-E Double Full Size Electric Convection Oven
In stock
SKU
ZEPHAIRE-100-E-Double
$15,140.00
Price Match Guarantee!
The Blodgett ZEPHAIRE-100-E Double Deck Electric Convection Oven is a stainless steel model built to last in commercial settings.
- Up to (5) 18" x 26" standard baking pan capacity
- 6" adjustable stainless steel legs
- Powder-coated door handle that operates 2 dependent doors per compartment
- Temperature range from 200 to 500°F
- 208V, 1 Phase
- 22kW in total; three tubular heaters and 1/2 hp blower motor per compartment
- 2 interior oven lamps
| Type | Convection Oven |
|---|---|
| Heat Type | Electric |
| Exterior Dimensions | 38 1/4" (W) x 36 7/8" (D) x 70 5/8" (H) |
| Interior Dimensions | 29" (W) x 24 1/4" (D) x 20" (H) |
| Door Type | Glass Door |
| # of Doors | 4 |
| Net Weight | 480 lbs |
| Shipping Weight | 960 lbs |