Blodgett ZEPHAIRE-100-E Single Full Size Electric Convection Oven
In stock
SKU
ZEPHAIRE-100-E
$7,570.00
Price Match Guarantee!
The Blodgett ZEPHAIRE-100-E Single Deck Full Size Standard Depth Electric Convection Oven features adjustable stainless steel legs perfect for leveling on irregular flooring.
- 25" adjustable stainless steel legs
- 5 racks that can hold (5) 18" x 26" full size baking pans in left to right position
- Powder-coated door handle that operates 2 dependent doors
- Temperature range from 200 to 500°F
- 14 gauge double-sided porcelainized baking compartment liner for easy clean up
- 208V, 1 Phase
- 2 interior oven lamps
| Type | Convection Oven |
|---|---|
| Heat Type | Electric |
| Exterior Dimensions | 38 1/4" (W) x 36 7/8" (D) x 57" (H) |
| Interior Dimensions | 29" (W) x 24 1/4" (D) x 20" (H) |
| Door Type | Glass Door |
| # of Doors | 2 |
| Net Weight | 480 lbs |
| Shipping Weight | 480 lbs |