36" Thermostatic Chrome Griddle - HDTG-36-Chrome
In stock
SKU
HDTG-36-Chrome
$2,299.00
The 36" Thermostatic Control Griddle is ideal for any high-volume commercial kitchen. Featuring a high-polished chrome top, it ensures effortless cooking and cleaning. The chrome surface not only reduces kitchen heat but also maintains consistent temperatures. The heavy duty griddle series is built to perform!
- Powered by heavy duty cast iron H style burners and High btus deliver even heat and fast recovery.
- Temperature range from 200-500F
- Huge cooking surface 36" x 24"
- Large removable grease drawer
- Cast alloy chrome plated control knobs
- Independent thermostat controls
- All stainless exterior and back and side splash
- FREE SHIPPING IN THE USA
| Size | 36" |
|---|---|
| Exterior Dimensions | 36"x33" |
| Interior Dimensions | 36"x24" |
| Shipping Dimensions | 40x48 |
| Burner Style | Cast Iron |
| Temperature Control Type | Thermostat |
| Net Weight | 500 |
| Shipping Weight | 550 |
| Country of Origin | China |